FB_IMG_1541764095694
Condamnari

PSDragnea-GUVERN de KAKAO: Trei GUVERNE si 70 MINISTRI in 2 ani pentru SALVAREA Dementului de BULAU >

 

FB_IMG_1512226435674

Cum au fost schimbați peste 70 de miniștri în mai puțin de doi ani în cele trei Guverne

În mai puțin de doi ani, din ianuarie 2017 până în noiembrie 2018, PSD a rotit pe la cele 26 de ministere pe care le are Guvernul nu mai puțin de 70 de miniștri, iar pe la Palatul Victoria, trei premieri.

Rezultatul este cea mai mare instabilitate guvernamentală postdecembristă, în ciuda faptului că partidul condus de Liviu Dragnea a câștigat alegerile parlamentare din 2016 cu cel mai mare scor obținut vreodată de PSD.

Liviu Dragnea a marcat și câteva premiere pe scena politică românească: demiterea prin moțiune de cenzură a propriului Guvern sau forțarea unui al doilea premier să demisioneze.

În cele 23 de luni de când a preluat guvernarea, PSD a schimbat de mai multe ori titularii a aproape tuturor ministerelor. Excepție au făcut doar Ministerul Afacerilor Interne (Carmen Dan) și Ministerul Agriculturii (Petre Daea). În ceea ce privește ministerele conduse de ALDE, a rămas cu același ministru de la început doar la Ministerul de Externe (Teodor Meleșcanu).

Toate celelalte portofolii și-au schimbat titularii, unele și de șase ori, cum este cazul Ministerului Economiei.

Președintele Klaus Iohannis a criticat joi instabilitatea guvernamentală crescută a guvernării PSD-ALDE (detalii aici):

  • Lucrurile merg foarte prost în privinţa guvernării. PSD este deja la al treilea guvern în nici doi ani. Au fost schimbate enorm de multe persoane pe poziţiile de ministru. I-am numărat, sunt 70 de politicieni care au fost sau sunt acum miniştri în aceste guverne. Aşa nu se poate guverna. Este imposibil să schimbi miniştri toată ziua, bună ziua. Eu nu sunt de acord să contribui la astfel de guvernare, care seamănă mai degrabă cu un carusel.

Citește și: Guvernul rușinii: Toate gafele făcute de miniștrii Cabinetului Dăncilă

Rotația cadrelor în Guvernele controlate de Liviu Dragnea:

Prim-miniștri:

  • Sorin Grindeanu – 4 ianuarie 2017 – 29 iunie 2017
  • Mihai Tudose – 29 iunie 2017 – 16 ianuarie 2018
  • Viorica Dăncilă – 29 ianuarie 2018 – prezent

Ministerul Economiei – 6 miniștri: 

  • Alexandru Petrescu – 4 ianuarie – 23 februarie 2017
  • Mihai Tudose – 23 februarie – 29 iunie 2017
  • Mihai Fifor – 29 iunie – 12 septembrie 2017
  • Gheorghe Șimon – 12 septembrie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Dănuț Andrușcă – 29 ianuarie – 20 noiembrie 2018
  • Niculae Bădălău – 20 noiembrie – prezent

Ministerul Educației – 5 miniștri:

  • Pavel Năstase – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Liviu Pop – 29 iunie – 29 ianuarie 2018
  • Valentin Popa – 29 ianuarie – 27 septembrie 2018
  • Rovana Plumb (interimar) – 2 octombrie – 16 noiembrie 2018
  • Ecaterina Andronescu – 16 noiembrie – prezent

Ministerul Cercetării – 5 miniștri:

  • Șerban Valeca – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Lucian Georgescu – 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Nicolae Burnete – 29 ianuarie – 31 august 2018
  • Viorel Ștefan (interimar) – 12 septembrie – 29 octombrie 2018
  • Nicolae Hurduc – 29 octombrie – prezent

Ministerul Apărării – 4 miniștri:

  • Gabriel Leș – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Adrian Țuțuianu – 29 iunie – 5 septembrie 2017
  • Mihai Fifor – 12 septembrie 2017 – 20 noiembrie 2018
  • Gabriel Leș – 20 noiembrie – prezent

Ministerul Fondurilor Europene – 4 miniștri:

  • Mihaela Toader – 4 ianuarie – 23 februarie 2017
  • Rovana Plumb – 23 februarie – 12 octombrie 2017
  • Marius Nica – 17 octomrbie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Rovana Plumb – 29 ianuarie – prezent

Ministerul Culturii – 4 miniștri: 

  • Ionut Vulpescu – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Lucian Romașcanu – 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • George Ivașcu – 29 ianuarie – 20 noiembrie 2018
  • Daniel Breaz – 20 noiembrie – prezent

Ministerul Comunicațiilor – 4 miniștri: 

  • Augustin Jianu – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Lucian Șova – 29 iunie 2018 – 29 ianuarie 2018
  • Bogdan Cojocaru – 29 ianuarie – 20 noiembrie 2018
  • Alexandru Petrescu – 20 noiembrie – prezent

Ministerul pentru Mediul de Afaceri – 4 miniștri: 

  • Florin Jianu – 4 ianuarie – 2 februarie 2017
  • Alexandru Petrescu – 23 februarie – 29 iunie 2017
  • Ilan Laufer – 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Radu Oprea – 29 ianuarie – prezent

Ministerul Transporturilor – 3 miniștri:

  • Răzvan Cuc – 4 ianuarie – 12 octombrie 2017
  • Felix Stroe – 12 octombrie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Lucian Șova – 29 ianuarie 2017 – prezent (a demisionat pe 22 noiembrie, președintele nu a semnat decretul de eliberare din funcție)
  • în locul său a fost propus Mircea Drăghici

Ministerul Dezvoltării – 3 miniștri:

  • Sevil Shhaideh – 4 ianuarie – 12 octombrie 2017
  • Paul Stănescu – 12 octombrie 2017 – prezent (revocat de premierul Dăncilă, dar menținut în funcție de președintele Iohannis)
  • propus inițial Ilan Laufer – respins de Klaus Iohannis
  • propusă ulterior Lia Olguța Vasilescu

Ministerul Finanțelor – 3 miniștri:

  • Viorel Ștefan – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Ionuț Mișa – 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Eugen Teodorovici – 29 ianuarie prezent

Ministerul Apelor și Pădurilor – 3 miniștri: 

  • Adriana Petcu – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Doina Pană – 29 iunie 2017 – 4 ianuarie 2018
  • Ioan Deneș – 29 ianuarie – prezent

Ministru delegat pentru Afaceri Europene – 3 miniștri: 

  • Ana Birchall – 4 ianuarie – 29 iunie 2017
  • Victor Negrescu – 29 iunie 2017 – 9 noiembrie 2018
  • George Ciamba – 9 noiembrie – prezent

Ministerul Tineretului – 3 miniștri: 

  • Marius Dunca – 4 ianuarie 2017 – 29 ianuarie 2018
  • Ioana Bran – 29 ianuarie – 20 noiembrie 2018
  • Bogdan Matei – 20 noiembrie – prezent

Ministerul Sănătății – 2 miniștri: 

  • Florian Bodog
  • Sorina Pintea

Ministerul Energiei – 2 miniștri: 

  • Toma Petcu
  • Anton Anton

Ministerul Turismului – 2 miniștri: 

  • Mircea Titus Dobre
  • Bogdan Trif

Ministerul Justiției – 2 miniștri: 

  • Florin Iordache
  • Tudorel Toader

Ministerul Mediului – 2 miniștri: 

  • Daniel Constantin
  • Grațiela Gavrilescu

Ministerul pentru Relația cu Parlamentul – 2 miniștri:

  • Grațiela Gavrilescu
  • Viorel Ilie

Ministerul Muncii – 2 miniștri:

  • Olguța Vasilescu
  • Marius Budăi

Ministru delegat pentru Românii de Pretutindeni – 2 miniștri: 

  • Andreea Păstârnac
  • Natalia Intotero

Ministru delegat pentru Dialog Social – un ministru, ulterior minister desființat:

  • Gabriel Petrea